دنیای پر رمز و راز چوب و گره چینی

آفتاب تازه درآمده بود که با پدر به کارگاه می رسیدیم. روی کنده چوبی می نشستم. تکه ای چوب صاف از میان چوب ها جدا می کردم و با مداد بر رویش نقاشی می کشیدم. پدر کنار میز کارش ایستاده بود. گاه گاهی سرش را بلند می کرد و با خنده ی بی صدایش مرا که با چوب ها بازی می کردم، نگاه می کرد. می گفت:" این گره ها تنها گره هایی هستند که نباید باز شوند." چوب نارنج و گردو و عناب و چنار گوشه ی کارگاه بود. با اشاره سر پدر می دانستم کدام را برایش بیاورم. چنار بیشتر به کار می آمد.

پدر می گفت: "باید هندسه بدانی و کار با چوب و رنگ¬ها را خوب بشناسی تا گره بزنی." گذشت سالها بر پیشانی پدر پنجه کشید و من در میان عطر چوب ها بالیدم.

 

حالا صبح به صبح در چوبی کارگاه را باز می کنم، بساط چای را برپا می کنم. دست به کار می شوم و گره می-زنم. شیشه های رنگی را برش می دهم. قرار است در خانه ای شود. تمام در، گره چینی شده و لابه لای آن را شیشه های رنگی کار گذاشته ام. به دستانم نگاه می کنم. چقدر شبیه دستان پدرم شده اند...

پدر حتما با دیدن درهای آهنی و فولادی امروزی آزرده خاطر می شد و می گفت:"حیف از این درهای چوبی رنگارنگ که جایشان را به درهای آهنی بدهند."

شما از گره چینی چوب چقدر می دانید؟ برای اینکه با این هنر زیبا بیشتر آشنا شوید مطلب زیر را بخوانید.
گره چینی: از هنر‌هاي ظريفي است که از اوايل دوره اسلامي ‌در ايران رايج بوده است. برخي پژوهش گران احتمال داده‌اند استفاده از اين هنر از دوران خلفای عباسي آغاز شده و در قرن 6 تا 8 هجري قمري در مصر و سوريه متداول شده و از همان زمان به ايران رسيده است.

بر اساس شواهد و آثار موجود پيشينه هنر گره‌چيني در معماري ايران به دوره سلجوقي و صفوي باز مي‌گردد و خاستگاه آن نيز شهر اصفهان بوده است. از اين سبک کار به طور معمول در ساخت درهاي اماکن متبرکه، مقابر، منابر و از مشبک در پنجرهاي منازل و کاخ‌ها و نرده‌ها استفاده مي‌شده است. از دوران صفوي به بعد تعبيه شيشه‌هاي رنگي در چوب‌هاي مشبک رايج شده و در اصطلاح به "ارسي" مشهور شد. در اصطلاح هنری گره چینی مجموعه ای از شکل های هندسی است که با نظم و ترتیب و پیچ و شکل های هماهنگ و قرینه در کنار هم چیده شده اند. روش تولید گره چینی به این صورت است که ابتدا طراحی و ترسیم گره مورد نظر براساس اندازه کار انجام می شود. سپس از روی قسمت های مورد نیاز گره رسم شده، الگو یا قالب برداشته می شود و چهارچوب یا کارگاه در اندازه موردنظر ساخته می شود. گره ها اتصالات کوچکی از چوب هستند که به صورت زبانه ای به یکدیگر قفل می شوند و نقش های زیبایی را بوجود می¬آورند که هر چه ظریف تر باشند، از نظر هنری ارزش بیشتری دارند.


برچسب ها: گره چینی، رنگ،چوب، هندسه، شیشه، اصفهان، ارسی ، شیشه رنگی ، خانه های قدیمی، پنجره ارسی ، عمارت های قدیمی، کاخ، طراحی،
نوشته شده در سه شنبه 21 شهریور 1396 ساعت: 09:41 ق.ظ توسط: مدیر ، نظر دهید ( 0 ) نظر