به روزرسانی لباس اقوام ایرانی

یادش بخیر اون روزگار
فصل قشنگ ِ کودکی
عروسکا زنده بودن
قبیله ایی عــروسکی
یادش بخیر اون روزگار
فصل بهار و اطلسی
هنوز تنم پُـر نبود از
حس ِ غریب ِ بی کسی
قلبا از آهن نبودن
رفیقا دشمن نبودن
دنیا پُـر از قشنگی بود
سکوت ِ ماه و پشت ِ بوم
قصّه های نیمه تموم
خوابای خوب ِ رنگی بود

 

این جمله ها از رادیو پخش می شه و منو می بره به سالهای دور. همینطور که دارم تو ذهنم جمله ها را مرور می کنم نمیدونم چرا ولی یهویی جست می زنم به سمت کمد مامان. از بچگی هم همینطوری بودم وقتی یه چیزی رو هوس می کردم حتما باید موجود می شد. و حالا بنده همین حالا باید آلبوم های بچگی رو پیدا کنم و ورق بزنم به دنبال همون روزهایی که قلبا از آهن نبودن و دنیا پر از قشنگی بود... به هر زحمتی شده آلبوم ها رو پیدا کردم. شروع کردم به ورق زدن. نامزدی مامان، عروسیشون، تولد من... چیزی که خیلی توجه منو به خودش جلب کرد لباس های حریر گل گلی مامان و خاله اینا تو عروسی و مهمونی ها بود. احساس کردم  شبیه این مدل لباسها جدیدن دیدم و ربطی به آلبوم نداره. بله درست بود . داخل کاتالوگ روی میز دیده بودمشون که پر از لباسهای رنگی چیامد بود.

 

امروز به دیدن یکی از دوستان رفته بودم  که مادرشون موسس یک مرکز طراحی لباس به نام چیامد، هستند. فرصتی پیش آمد که با خانم چیا جبری موسس چیامد گپی بزنم. خانم جبری را دورادور می شناختم . ایشان فیلمنامه نویس و طراح لباس هستند. نکته ای که همیشه برای من خیلی جالب بود، نوع پوشش ایشان بود. همیشه در مراسم مختلف یک لباس شکیل پوشیده و ایرانی بر تن داشتند که تو جه مرا به خود جلب می کرد. فرصتی پیش آمد که درباره لباس ها و فلسفه طراحی آنها از ایشان سوالاتی بپرسم. ایشان از سالهای دور گفتند و لباس های پر رنگ و لعاب اقوام مختلف ایرانی که متاسفانه به فراموشی سپرده شده است. برای بازسازی و احیای این لباسها اقدام به طراحی مجموعه شهرزاد که از لباس اقوام کرد الهام گرفته بود، نمودند و پس از آن مجموعه لباس های تابستانی توسان را ارائه دادند. خانم جبری با عکاسی مجموعه ای با موضوع " یک روز فراغت بانوی ایرانی " با لباس های ایرانی هنر خود را تکمیل کردند.ایشان در این مجموعه، بانوی ایرانی را در حال گذراندن اوقات فراغت در یک روز با لباس های چیامد در مکان های مختلف به تصویر کشیده بودند! در واقع با این کار می خواستند نشان بدهند که می توان از لباس های قدیمی و اصیل ایرانی بجای مدهای بی اصل امروزی در همه مکانها استفاده کرد. لباس های حریر رنگی که منو می برد به لباس های قدیمی مادرم و ترکیب رنگ هایی که مرا یاد کردنشینان مریوان و دریاچه زریوار می انداخت. طبیعت سبز و بکر در کنار این همه نقش و رنگ که همگی از طبیعت وام گرفته شده بودند.

خانم جبری در توضیحاتشون فرمودند که مشخصه منحصر به فرد تولیدات چیامد این است که از هر مدل و طرحی به تعداد محدودی تولید می شود و عزیزانی که علاقمند هستند کارهای تک و خاص تهیه کنند، قطعا چیامد پاسخگوی نیازشان است. در ضمن هر لباسی با توجه به ترکیب رنگ و طرح شناسنامه دارد. خانم جبری در بین صحبت ها به این موضوع اشاره کردند که باید ‍لباس اقوام ایرانی را به یک جاذبه گردشگری تبدیل کنیم. در واقع باید آنها را به روز کرد که به ذائقه گردشگران خارجی خوش بیاید، از آن استفاده کنند و درآمد ارزی برای ایران داشته باشد.

همین‌طور که کاتالوگ را ورق می زدم به این فکر می‌کردم که بین مدهای نامانوس امروزی خیلی خوبه که برگردیم به لباس های قدیمی و ریشه و اصل لباس ایرانی را بهتر بشناسیم . به قول خواننده رادیو " یادش بخیر اون روزگار، فصل بهار و اطلسی... دنیا پر از قشنگی بود...


برچسب ها: لباس اقوام، حریر رنگی، مریوان، کردستان، لباس ایرانی، شهرزاد، لباس اقوام ایرانی،لباس،لباس کردنشینان، اقوام کرد، لباس کردی، لباس لری، چیامد
نوشته شده در چهارشنبه 19 مهر 1396 ساعت: 11:26 ب.ظ توسط: مدیر ، نظر دهید ( 0 ) نظر